top of page

Atrakcje Warszawa - co warto zobaczyć?

Zaktualizowano: 16 lut


turyści na Placu Zamkowym w Warszawie

„Warszawa da się lubić” mówią słowa piosenki i ja się z nimi zgadzam. Nasza stolica oferuje szereg atrakcji dla każdego. Staram się ją odwiedzać co najmniej raz w roku i za każdym razem znajduję coś nowego dla siebie. Co jednak w sytuacji, gdy możemy spędzić w Syrenim Grodzie tylko weekend? Jakie miejsca trzeba odwiedzić? Oczywiście już spieszę z pomocą, oto Gajdkowe - Naj w Warszawie.


Wszystkie powyższe atrakcje w Warszawie znajdziesz na mapie.zegar na Pałacu Kultury w Warszawie

Pałac Kultury i Nauki

Zacznę kontrowersyjnie, bo ten budynek wywołuje olbrzymie emocje i równie liczna jak grupa jego zwolenników jest grupa tych, którzy chcieliby go….zburzyć. Ja jednak jak już wiecie jestem sentymentalny i nie wyobrażam sobie naszej stolicy bez Pałacu. Ta oddana w do użytku w 1955 roku budowla przez wiele lat była najwyższa w Polsce ze swoimi 46 kondygnacjami i 237 metrami wysokości. Obecnie ciągle nosi miano najwyższego zabytku w naszym kraju. PKiN zapisał się w polskiej historii. Dość powiedzieć, że właśnie tutaj odbył się ostatni zjazd Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej pieczętujący początek przemian w naszym kraju. Wydarzeniem z udziałem Pałacu, które jest najczęściej wspominane jest jednak koncert legendarnej grupy Rolling Stones. Jak przystało na krasnala zawsze chcącego godzić zwaśnione ze sobą grupy, znalazłem miejsce w budynku, które powinno przypaść do gustu nawet jego przeciwnikom. To….taras widokowy, nie widać z niego Pałacu, za to mamy przepiękny widok na panoramę Warszawy.


wieżowce w Warszawie z Pałacem Kultury i Nauki na pierwszym planie

Rynek Starego Miasta

Kolejna atrakcja Warszawy to absolutna perełka wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Najsłynniejszym lokatorem na całym Starym Mieście jest Zygmunt III Waza znany przede wszystkim z tego, że przeniósł stolicę Polski z Krakowa właśnie do Warszawy. Pomieszkuje on sobie na Placu Zamkowym, na kolumnie będącej najstarszym i najwyższym świeckim pomnikiem w Stolicy. Sam rynek powstał na przełomie 13 i 14 wieku. Od tego czasu jego forma praktycznie się nie zmieniła. W jego sercu znajduje się monument opiekunki stolicy czyli Syrenki. Lubię sobie usiąść w jego cieniu. Wyobrażam sobie wtedy te wszystkie wydarzenia, które miały tu miejsce. Jarmarki, występy trup teatralnych ale też egzekucje.


Rynek Starego Miasta w Warszawie widziany z góry

Zamek Królewski

Fajnie od czasu do czasu poczuć się jak król, właśnie dlatego na mojej liście musiał się znaleźć Zamek Królewski. Kształt jego bryły i specyficzny kolor sprawiają, że ciężko go pomylić z innymi budynkami. To miejsce bardzo ważne w historii Polski nie tylko dlatego, że urzędowali tu władcy naszego kraju. To właśnie w tym miejscu uchwalono Konstytucję 3 maja. Dziś odwiedzając Zamek możemy zobaczyć w jakich warunkach mieszkali królowie – królewskie apartamenty oraz jak pracowali – sala tronowa. Na wszystkich koneserach sztuki, wrażenie zrobią na 100%, oryginalne obrazy Rembrandta oraz płótna Bernarda Bellotta, zwanego Canalettem. Dzieła te tak dobrze oddają charakter historycznej Warszawy, że wykorzystano je przy odbudowie miasta. Jeśli miałbym Wam polecić, kiedy najlepiej odwiedzić Zamek Królewski to byłby to okres świąteczny. Właśnie wtedy stoi przy nim 30 metrowa choinka, zawsze pięknie przyozdobiona. Aż się od razu cieplej na krasnalim sercu robi, kiedy na nią patrzę. Jeżeli odwiedzasz Warszawę od maja do końca września to polecam wieczorem obejść Stare Miasto od strony Wisły, gdzie wieczorami swoje pokazy daje Multimedialny Park Fontann.


Zamek Królewski w Warszawie od strony ulicy

Centrum Nauki Kopernik

Może nie powinienem o tym pisać, ale zazdroszczę dzisiejszym dzieciakom, że wiedzę o nauce mogą zdobywać w takich miejscach. Ja musiałem czytać nudne książki. Jedyny eksperyment jaki w naszej skrzaciej szkole przeprowadził nauczyciel to pokazanie jak włożona do zamrażarki woda zamienia się w lód. Centrum Nauki Kopernik to prawdziwy raj dla młodych miłośników nauki. Mnóstwo doświadczeń które można przeprowadzić samodzielnie, bez ryzyka, że usłyszy się groźne „Nie dotykaj”. To nie tylko czołowa warszawska atrakcja, ale także jedno z największych tego typu miejsc w Europie. Patron tej placówki pewnie z dumą spogląda na nią z nieba, bo jest duża szansa że dorówna ona jego sławie. Uwierzycie, że jest tu nawet teatr? Aktorami są roboty poruszane przez sprężone powietrze.


gmach Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

Pawilony na Nowym Świecie

Nie byłbym sobą gdybym nie wskazał Wam miejsca gdzie można się rozerwać. Co więcej nie musicie się martwić o stan Waszego portfela. Pawilony to miejsce które sami Warszawiacy uznali za najlepsze zagłębie klubowe w mieście. To nie wszystko, w prestiżowym rankingu znalazły się w 99 najlepszych otwartych kompleksów barowych w Europie. Dawne miejsce pracy drobnych rzemieślników, dziś tętni życiem dzięki licznym lokalom z napojami wyskokowymi i street foodem. Na wspomnienie sajgonek z ichniejszego „chinczyka” zawsze łapie mnie ślinotokok. Choć pawilony znajdują się blisko Nowego Świata czyli najdroższej ulicy Stolicy, ceny tutaj pozytywnie Was zaskoczą.


ulica Nowy Świat w Warszawie z pawilonami

Muzeum Powstania Warszawskiego

Nie ma miejsca, które lepiej pozwala zrozumieć Warszawę niż to muzeum. Największa tragedia Stolicy doczekała się placówki godnej swojej historii. Ekspozycja codzienność powstania na tle okupacji. Pokazuje również skutki jego upadku powojenny terror komunistyczny i losy powstańców w PRL-u. Mój opis może brzmieć trochę patetycznie, ale przekaz muzeum absolutnie taki nie jest. Placówka wykorzystuje nowoczesne technologie, aby dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców. Na najmłodszych czeka sala „Małego powstańca”, gdzie mogą się oni wcielić w rolę harcerzy i sanitariuszek. Każdy muzułmanin powinien raz w życiu odbyć pielgrzymkę do mekki, ja uważam że każdy Polak powinien odwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego. Jeżeli lubisz historię i dysponujesz jeszcze czasem to dosłownie niecałe 3 km stąd jest również bardzo ciekawy i nowoczesny obiekt Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.


gmach Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie

Łazienki Królewskie

Podobno najszczęśliwsze miejsce w Warszawie. Nazwa tej atrakcji pochodzi od pawilonu z łaźnią, który postawiono tu w XVII wieku. Można tu podziwiać perły architektury europejskiej takie jak Pałac na Wyspie, Stara Oranżeria czy Biały Dom. Na mnie jednak z jakiś powodów największe wrażenie robi Wodozbiór. Wieża oddana do użytku w 1778 roku, która była swoistym 2w1, bo zbiornikiem wodnym z funkcją mieszkalną. Dla mnie Łazienki to przede wszystkim oaza zieleni. Uwielbiam spacery ścieżkami i alejkami wśród drzew, krzewów i kwiatów. Obowiązkowo melduje się przy pomniku najpopularniejszego Polaka na spotify….Fyderyka Chopina. Do czasu epidemii covid każdego lata organizowane były tu koncerty poświęcone dziełom naszego wybitnego kompozytora. Liczę, że wkrótce wrócą. Słuchanie tych dzieł ze słuchawek to jednak nie to samo co obcowanie z muzyką na żywo. Warto odwiedzić to miejsce o każdej porze roku. Jeżeli klimat połączenia architektury z ogrodami to nieco dalej (ok 7km stąd, co na moje krótkie nóżki poważna wyprawa) to z pewnością przypadnie Ci do gustu również Pałac w Wilanowie (a będąc precyzyjnym Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie) również warta zobaczenia atrakcja w Warszawie.

budynek i staw w Łazienkach Królewskich w Warszawie

Praga

„Rzuć bracie blagę i chodź na Pragę” śpiewała Kapela Czerniakowska. Ja również Was do tego zachęcam. Dzielnica nie ucierpiała w czasie II wojny światowej i zachowała swój autentyczny charakter. Szczególnie polecam Wam spacer ulicą Ząbkowską często nazywaną „praską starówką”. Najstarsze z zlokalizowanych tu budynków pochodzą z lat 60tych XIX wieku. Jeśli jak ja jesteście fanami street-art'u to na 100 procent znajdziecie tu coś dla siebie. Chcąc poczuć klimat tej dzielnicy najlepiej jest spacerować po niej bez konkretnego planu. W trakcie takiej wyprawy na pewno napotkacie na przydomowe kapliczki, których jest tutaj ponad 100. Większość z nich powstało w trakcie II wojny światowej, aby wzmocnić morale mieszkańców stolicy. Koniecznie odwiedźcie tą ciekawą dzielnicę.


cerkiew w warszawskiej dzielnicy Praga

Tak wygląda moja propozycja na wypad do Warszawy. Jeśli z niej skorzystacie koniecznie dajcie znać o swoich wrażeniach. Jak zwykle w poznawaniu tego miasta pomogą Wam moi przyjaciele:


Tamara Stańczuk – zabierze Was w podróż po warszawskich Łazienkach, nie będzie to jednak typowa wyprawa jakich wiele. Nasza przewodniczka opowieść o tym miejscu prowadzić będzie przez pryzmat „mieszkańców Łazienek” których spotkamy w trakcie naszego spaceru.


paw stojący nad rzeką

Krzysztof Stańczuk – tym razem spotykamy się na Placu Zamkowym, to najpopularniejsze miejsce spotkań kryje w sobie mnóstwo tajemnic, które Krzysztof przed Wami odkryje.


Zamek Królewski w Warszawie od strony Placu Zamkowego

Warto poznawać miasto również poprzez życie wielkich ludzi z nim związanych. Do takich postaci z pewnością należał Fryderyk Chopin. Polecam Wam świetną trasę "Fryderyk Chopin - warszawiak o światowej sławie" która jest dostępna całkowicie za darmo po POBRANIU aplikacji City Guides na telefon Apple lub Android.

Pomnik Fryderyka Chopina w Warszawie

Jeżeli jesteś zainteresowany moimi podróżami również do innych miast to zapraszam Cię na moje relacje z Gdańska czy Krakowa.26 393 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page