top of page

Gdzie na randkę w Krakowie?

Zaktualizowano: 6 dni temu

Wiedzieliście, że kilka lat temu Woody Allen miał nakręcić komedię romantyczną w Krakowie? Z tego tytułu miasto miało mu zapłacić kilkanaście milionów dolarów. Projekt jednak nie został nigdy zrealizowany. Podczas mojej ostatniej wizyty pomyślałem, że ja mógłbym chętnie przytulić taką okrągłą sumkę, dlatego zwiedzając gród Kraka szukałem atrakcji, które mogłyby stanowić romantyczne tło mojego dzieła. Oto moje romantyczne miejsca, które polecam na krakowski spacer miłości.


Wszystkie proponowane miejsca na randkę znajdziecie na tej mapie.


Wieże Kościoła Mariackiego w Krakowie nocą
Kładka Ojca Bernatka - nietypowe miejsce na

randkę

Powstała w 2010 roku w miejscu dawnego mostu Podgórskiego. Jej nazwa pochodzi od nazwiska zakonnika, inicjatora budowy szpitala Bonifratów. Trudno uwierzyć, że coś tak ciężkiego-kładka waży 700 ton - może być tak romantyczne. Ja dałem się przekonać dopiero, kiedy wieczorem zobaczyłem piękne podświetlenie tego obiektu. Nie dziwi mnie więc fakt, że właśnie tu swoje kłódki zostawiają zakochane pary z Krakowa. Dodatkowo sam byłem świadkiem dwóch oświadczyn, które odbywały się właśnie na kładce. Swoistą ciekawostką, są dziury w metalowej barierce, świadczące o tym, że nie wszystkie związki przetrwały i kłódka została wyrwana przez jedną ze stron.

kładka dla pieszych nad rzeką

Bulwar Czerwieński - spacer w widokiem na Wawel

Popularne miejsce spacerów wzdłuż Wisły wśród lokalsów jak i turystów. Jego popularność bierze się w dużej mierze z faktu bliskości Wawelu czy pomnika Smoka Wawelskiego. Idealna sceneria na romantyczny spacer. Wyobraźcie to sobie: Wisła, słońce zachodzi nad zamkiem, a zakochani niczym król i królowa spacerują trzymając się za ręce. Można powiedzieć, że są nawet w lepszej niż monarchowie pozycji bo nie muszą płacić rachunków za prąd czy gaz, które w takim Wawelu muszą być ogromne. Zdecydowanie warto zabrać tutaj swoją drugą połówkę i sprawdzić refleksje na temat cen energii.

widok na Wawel z Bulwaru Czerwieńskiego

Klasztor w Tyńcu - malownicze położenie

Nie jest to może miejsce w samym Krakowie, ale w najbliższej okolicy miasta. Popularność zyskują zwłaszcza wycieczki rowerowe w tamtym kierunku. Usytuowane na wapiennym wzgórzu opactwo, prezentuje się bardzo malowniczo. Spacer pośród zespołu romańskich budowli pobudza wyobraźnie. Przykładowo mi w głowie urodziła się scena, w której bohater mojego filmu odbija ukochaną, uwięzioną w klasztorze decyzją zaborczych rodziców. Mam nadzieję, że Patryk Vega (bo doniesiono mi, że czyta regularnie mego bloga) nie ukradnie mi pomysłu.

widok na Klasztor w Tyńcu z lotu ptaka

Kopiec Kościuszki - zachwyćcie się widokiem z drugą połówką

Najsłynniejszy punkt widokowy w Krakowie. Zresztą nie ma co się dziwić, ze szczytu mamy piękny widok nie tylko na panoramę Krakowa, ale również na wspaniały Beskid Żywiecki. W polskiej literaturze znany jako miejsce gdzie udają się na spacer mężowie będący pod tzw. pantoflem (Moralność Pan Dulskiej). Obecnie chyba sporo się zmienia, bo często możemy napotkać tu nie samotnych osobników płci męskiej a pary, które miejsce to upodobały sobie na sesje ślubne. Jeżeli zatem lubicie piękne widoki i rozmowy o literaturze tudzież historii to z pewnością to miejsce na randkę w Krakowie przypadnie Wam do gustu.

Kopiec Kościuszki pokazany z góry

Ogród Botaniczny - łono przyrody w mieście

Najstarszy tego typu obiekt w Polsce powstał w 1783 roku. Aż trudno uwierzyć, że taka oaza zieleni znajduje się w centrum miasta. Obszar 9,6 ha to chyba wystarczająca powierzchnia, aby móc opowiedzieć drugiej połówce historię swojego życia podczas spaceru. Osobiście jestem fanem sztucznej wyspy, powstałej w 1856 roku. Jak chce przyszpanować to pożyczam miniaturę jachtu i zabieram tam Panią będącą akurat w kręgu moich zainteresowań.

alejki Ogrodu Botanicznego w Krakowie

Kolorowe schody na Podgórzu - niby pod górkę, ale razem

Stworzone w 2013 roku kolorowe schody z cytatami twórców związanych z Krakowem szybko stały się jedną z atrakcji miasta. Miarę sukcesu najlepiej pokazuje fakt, że z powodu dużego ruchu, atrakcja …..wyszarzała. W ramach środków pozyskanych z budżetu obywatelskiego obiekt odnowiono i znów cieszy oczy. Czemu polecam schody na randkę? Czasem jest tak, że gadka się nie klei, a takie cytaty to super sprawa, np. po to aby spytać partnerkę co ona o nich sądzi.

schody w kolorach tęczy

Winiarnia i restauracja Klimaty Południa - smacznie i romantycznie

Restauracja idealna na romantyczny wypad przy winie. W ofercie znajdują się trunki z całego świata w tym lokalne z okolic Krakowa. Serwowane tu potrawy trafią nawet do najbardziej wymagających smakoszy. Oprócz funkcji kulinarnej, lokal pełni formę swego rodzaju muzeum, znajdziemy tu największą w Polsce kolekcję korkociągów.

wnętrze winiarni i restauracji w Krakowie

Zapiekanki w Okrąglaku - klasyka zawsze robi wrażenie

W sytuacji gdy nie planujesz na romantyczną kolację wydać „miliona monet”, a chcesz zaimponować partnerce znajomością lokalnych specjałów możesz ją zaprosić na kultowe zapiekanki na krakowskim Kazimierzu. Klimat tego miejsca tylko zaostrza apetyt, a do tego w okolicy mnóstwo jest klubów gdzie można w miły sposób zakończyć wieczór.

lokal serwujący zapiekanki - ujęcie z zewnątrz

Mam nadzieję, że udało mi się przekonać Was, że Kraków jest miastem pełnym romantycznych miejsc. Jeśli jednak ciągle się wahacie, polecam Wam sprawdzenie trasy mojego znajomego, który miłosne oblicze grodu Kraka przedstawia z perspektywy pewnego słynnego krakowskiego, artystycznego małżeństwa.

Jeżeli masz jeszcze siłę na dalszy spacer to zapraszam Cię do zwiedzenia najciekawszych zabytków Krakowa - LINK lub poczucia wyjątkowego klimatu Krakowskiego Kazimierza LINK.

2468 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page