top of page

Gdańsk Atrakcje - miejsca warte zobaczenia

Zaktualizowano: 16 lut


panorama Gdańska

W trakcie mojego długiego życia byłem świadkiem wielu trendów, które trwały raz dłużej raz krócej. Jeśli chodzi o podróżowanie, ostatnio na popularności zyskuje tzw. city break czyli krótki 2-3 dniowy wypad do danego miasta. Jako, żena co dzień rezyduję w grodzie Neptuna, bardzo często dostaję pytania w stylu „Gajdek planujemy z żoną wypad weekendowy, co warto zobaczyć w Gdańsku?”.

W tym wpisie skoncentruję się właśnie na ciekawych miejscach, które będąc w Gdańsku co najmniej wypada odwiedzić. Oto turystyczne TOP 10 czyli Gajdkowe atrakcje Gdańska, które powinno się udać zobaczyć nawet w trakcie krótkiego „city break”. Dobrałem je tak, że są oddalone niedaleko siebie i nawet krasnalim krokiem da się je obejść jednego dnia.


Wszystkie poniższe miejsca znajdziesz na mapie tutaj.

trzy popularne atrakcje Gdańska


Neptun

Numer jeden nie mógł być inny bo to absolutny symbol Gdańska i bezwzględny lider jeśli chodzi o zabytki Gdańska, z którymi turyści lubią sobie zrobić selfie. Odlana w 1612 roku fontanna stanęła w miejscu dawnej studni, a postać Neptuna miała symbolizować związki miasta z morzem. Ze względu na konflikt ze Szwecją fontanna zaczęła funkcjonować dopiero w 1631 roku. Dziś Neptun towarzyszy miastu w jego największych wydarzeniach, to właśnie tu udają się kibice miejscowej Lechii za każdym razem, gdy drużyna odniesie sukces. Nie żeby tych sukcesów było przesadnie dużo. No i w jego okolicach co roku w sylwestra gromadzą się tłumy tych, którzy preferują celebrację pod chmurką.


fontanna Neptuna w Gdańsku z Dworem Artusa w tle

Bazylika Mariacka - wspaniały przykład sztuki gotyckiej

Największy gotycki Kościół na świecie to niewątpliwie miejsce które powinniśmy zobaczyć, zwłaszcza że jego widok z przyległych wąskich uliczek robi olbrzymie wrażenie. Budowa bazyliki zakończyła się w 1502 roku, a trwała….. 156 lat. To olbrzymi okres czasu nawet dla długowiecznych krasnoludków. Jeśli nie mamy klaustrofobii i nie straszny nam wysiłek fizyczny polecam wejść na 82 metrową wieżę kościoła, aby ją zdobyć trzeba pokonać 409 stopni. Czego się nie robi, aby móc podziwiać piękne widoki i panoramę miasta. Nie będę Was oszukiwać, sam pokonałem tą trasę w kieszeni znajomego. Z tej perspektywy pięknie prezentuje się Ratusz Głównego Miasta na której szczycie możemy podziwiać pozłacaną figurę Zygmunta II Augusta. Co ciekawe podczas ostatniego remontu do jego królewskiej postaci została włożona tzw. kapsułą czasu zawierająca zbiór przedmiotów związanych z Gdańskiem.

Bazylika Mariacka w Gdańsku

Brama wyżynna - początek Traktu Królewskiego

Gdańsk bramami stoi. Jest to bardzo przydatne, zwłaszcza wtedy gdy chcemy się schronić przed deszczem. W moim rankingu znalazły się trzy z nich, ale myślę że jeśli będziecie mieli czas nie powinniście ograniczać się tylko do moich propozycji, gdyż "stare miasto" zawiera ich dużo więcej. Najsłynniejsza z bram to Wyżynna, która pełniła funkcję nie tylko obronną, ale była swego rodzaju „witaczem” to właśnie przez nią wjeżdżali do miasta władcy odwiedzający swoją Perłę Północy. Jeśli więc chcecie się poczuć jak król to koniecznie musicie odwiedzić ten pochodzący z 1588 roku zabytek Gdańska.

Brama Wyżynna w Gdańsku

Dwór Artusa - oddział muzeum Gdańska

Wydawać by się mogło, że legenda o królu Arturze miała wpływ tylko na Anglię. Nic bardziej mylnego - w całej Europie powstawały miejsca przeznaczone dla najbogatszych mieszkańców, które nazwą nawiązywały do słynnego rycerza. Nie inaczej było w Gdańsku. Bractwa urządzały w Dworze uroczyste spotkania i przyjęcia, urozmaicane występami zespołów muzycznych, trup teatralnych, śpiewaków, z czasem wystawiali tu swoje towary księgarze i malarze. Dziś budynek nadzorowany przez Muzeum Gdańska jest dostępny do zwiedzania. Jeśli więc chcecie poczuć klimat tamtych lat to powinniście odwiedzić to ciekawe miejsce.

główne wejście do Dworu Artusa w Gdańsku

Przy okazji jeżeli podczas zwiedzania poczujesz się głody to sprawdź moje rekomendacje gdzie warto wstąpić, aby uzupełnić siły czymś smakowitym tutaj.


Muzeum II Wojny Światowej - pozycja obowiązkowa nie tylko dla miłośników historii

Najmłodsza atrakcja w moich propozycjach, a mimo to już ma szereg fanów i pozytywnych recenzji i to od odwiedzających z całego świata. Myślę, że już dzisiaj możemy powiedzieć, że zwiedzanie Gdańska bez tego miejsca byłoby niepełne. Podstawowym celem muzeum jest upowszechnianie wiedzy o II Wojnie Światowej. Instytucja robi to nie tylko w sposób przystępny ale również atrakcyjny dla młodszych gości. Budynek Muzeum sam w sobie jest małym dziełem sztuki. Zaprojektowany przez słynnego architekta Daniela Libeskonda, nawiązuje do panoramy Gdańska z jej dźwigami stoczniowymi.


gmach Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Europejskie Centrum Solidarności (ECS) - muzeum solidarności

Kolejne muzeum, które warto odwiedzić w Gdańsku. Już sama jego bryła przypominająca rdzawy okręt robi wrażenie. W środku, na powierzchni 3 tysięcy metrów kwadratowych, czeka na nas blisko 2000 przedmiotów przedstawiających historię walki Solidarności o upadek komunizmu. W muzeum znajduje się również biblioteka, ośrodek badawczy a także…. specjalny plac zabaw dla dzieci. Nikt nie będzie się tam nudził. Obiekt położony jest nieopodal słynnej bramy stoczniowej nr 2, tuż obok Placu Solidarności nad którym góruje Pomnik Poległych Stoczniowców. Będą w tym miejscu warto również wybrać się na spacer po terenach dawnej stoczni gdańskiej.

Więcej na temat stoczni i innych alternatywnych miejsc przeczytasz tutaj.

Europejskie Centrum Solidarności jako element panoramy Gdańska

Złota brama - początek ulicy Długiej

Jak już pisałem Gdańsk bramami stoi. Oto kolejna…Złota. Nazwa ta obowiązuje od lat 40tych XX/ Wcześniej, w nawiązaniu do ulicy, przy której się znajduje, brama była znana jako Długouliczna. Budowla powstała w 1612 roku i do dziś ma formę łuku triumfalnego. Przechodząc przez bramę mamy możliwość zobaczenia zdjęć obrazujących jak bardzo miasto zostało zniszczone w 1945 roku. Zdjęciom towarzyszą fragmenty wierszy gdańskiego poety Zbigniewa Szymańskiego, podkreślające grozę tamtych czasów. Przechodząc przez bramę przywita nas ulica Długa prowadząca w otoczeniu pięknych kamienic m.in pod pomnik Neptuna.


Brama Wyżynna w Gdańsku w remoncie

Żuraw - kolejny punkt na liście symbole Gdańska

Czas na atrakcję którą aby docenić musisz obejrzeć ją z dalszej perspektywy, najlepiej po drugiej stronie Motławy. Gdański Żuraw w momencie swojego powstania czyli w roku 1444 był swoistym 3w1. Wynika to z faktu, że jeden obiekt miał pełnić trzy funkcję: dźwigu stoczniowego, fortyfikacji obronnej i bramy morskiej (jakby bram było za mało…). Dziś budowla jest na zasłużonej emeryturze, wciąż jednak jest największą średniowieczną maszyną przeładunkową na świecie. Dla mnie Żuraw ma szczególne znaczenie, ponieważ jakaś pomysłowa osoba stworzyła obok jego model z myślą o krasnalach. Tak, tak - to nie żart jeśli się dobrze przyjrzysz znajdziesz małego Żurawia stworzonego w skali 1:100.

Gdański Żuraw nad Motławą

Ulica Mariacka - najpiękniejsza ulica

Choć mało kto mnie o to podejrzewa jestem bardzo uczuciowym krasnalem i właśnie ta ulica jest wg mnie najbardziej romantyczną w Gdańsku. Zawsze kiedy poznaję jakąś panią krasnalową - na pierwsze spotkanie umawiam się z nią właśnie tutaj. Na klimat tego miejsca wpływa fakt, że ulica jest zamknięta - od zachodu kościołem Mariackim a od wschodu Bramą Mariacką i wieżą Muzeum Archeologicznego. Przez co jest swego rodzaju odrębnym światem. Dodatkowo Mariacka, jako jedyna ulica w Gdańsku, zachowała swoje wszystkie przedproża czyli tarasy ze schodami poprzedzające wejścia do budynków. Lubię sobie od czasu do czasu usiąść na tych schodkach i słuchając gwaru ulicy wypatrywać gwiazd. Moim zdaniem to najpiękniejsza z gdańskich ulic.


brukowana ulica Mariacka w Gdańsku

Muzeum Bursztynu - piękna kolekcja amberu

Kiedy myślę, że jestem już stary lubię odwiedzić Muzeum bursztynu w Gdańsku - możliwości podziwiania eksponatów sprzed 40 mln lat jakoś mnie odmładza. Będąc w centrum miasta nie można ominąć tego miejsca. Znajdziemy tutaj ponad 1000 eksponatów co plasuje ten zbiór jako jeden z największych na świecie. Aktualnie (po przeniesieniu) muzeum mieści się w budynku Wielkiego Młyna w Gdańsku. Sam ten obiekt położony nad kanałem Raduni jest atrakcją samą w sobie, gdyż ten wzniesiony przez Krzyżaków w 1350 roku młyn był największy w średniowiecznej Europie.

skrzynka z bursztynu

Mam nadzieję, że już wkrótce podzielisz się ze mną wrażeniami ze swojego zwiedzania Gdańska. Jeśli szukasz sposobów aby ten wypad sobie dodatkowo uatrakcyjnić, polecam Ci pomoc moich kolegów Tadeusza i Krzyśka. Obaj stworzyli pełne pasji trasy po grodzie Neptuna, z których możesz skorzystać za pośrednictwem swojego smartfona.


Naj w Gdańsku – idealna trasa dla tych którzy mają mało czasu. 8 punktów i osiem opowieści o miejscach które każdy w Gdańsku powinien zobaczyć. Możliwość jej pobrania za darmo dostępna jest pod tym linkiem .


biało-czarne zdjęcie Gdańska z lotu ptaka

· Opowieść o gdańskiej drodze królewskiej – spacer po najbardziej reprezentacyjnej ulicy Gdańska, podczas którego poznamy historie najsłynniejszych zabytków, ale nie tylko, opowiedziane przez miłośnika Gdańska i absolwenta Gedanistyki. Opis trasy oraz możliwość jej zakupu dostępne są pod tym linkiem.


mężczyzna robiący selfie na środku ulicy Długiej w Gdańsku

PS. To oczywiście tylko część atrakcji gdańska, jeżeli macie więcej czasu to warto zobaczyć park oliwski czy podziwiać panoramę miasta z Góry Gradowej. Te, oraz inne miejsca przyjazne dzieciom możecie sprawdzić tutaj.

9147 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page