top of page

5 pomysłów na Pamiątki z Gdańska

Zaktualizowano: 12 lut

Podobno gdzie czterech Polaków tam pięć opinii. Mimo to, jest jeden pogląd, pod którym podpisze się większość z nas – Urlop zawsze kończy się za szybko. Nie dziwi więc fakt, że staramy się nasze wakacyjne pobyty w pewien sposób wydłużyć. Jednym ze sposobów na to jest zakup pamiątek, które umilają nam deszczowe jesienno-zimowe wieczory. Dziś mam dla Was kilka propozycji na wartościowe souveniry z Gdańska. Wbrew pozorom znalezienie ich nie jest takie łatwe jak się wydaje. Większość pamiątek, które znajdziecie na licznych straganach czy w sklepach ma z grodem Neptuna tyle wspólnego, co ja z moim wzrostem z ligą NBA. Właśnie dlatego mam nadzieję, że docenicie perełki, które dla Was znalazłem.

aplikacja turystyczna

Bursztyn - najbardziej popularne pamiątki z Gdańska

Gdańskie złoto. Oczywiście najlepiej znaleźć go samemu na plaży, nucąc przy tym popularny szlagier Fasolek z lat osiemdziesiątych „Kropelka złotych marzeń”. Gdyby jednak nasze poszukiwania nie okazały się zbyt owocne, ewentualnie znalezione przez nas egzemplarze nie były na tyle dorodne, aby ożywić wakacyjne wspomnienia - warto odwiedzić sklep, gdzie kupimy odpowiednią dla nas pozycję. Ze swej strony mogę z czystym sumieniem polecić Bursztynową Galerię oferującą szeroki wachlarz produktów od tych najprostszych typu wisiorki z bransoletki do najbardziej wyszukanej biżuterii srebrnej, w której bursztyn stanowi idealny element uzupełniający. Nawet jeśli nie mamy planów zakupowych warto odwiedzić Galerię, która (jak się okazuje) jest nią nie tylko z nazwy. Odwiedzając ją możemy znaleźć bursztynowe dzieła sztuki między innymi telefon zrobiony z tego materiału czy model statku.

bursztynowy telefon

Goldwasser

Najbardziej gdański z trunków. Idealny przykład na to, że pamiątki nie tylko możemy oglądać, ale też kosztować i rozgrzewać się nimi od środka. Słynny napitek charakteryzuje się pływającymi w nim płatkami złota, a także unikatową mieszanką ponad dwudziestu ziół. Uwierzcie mi - najgorsza jesienna plucha staje się mniej straszna po jednym tylko kieliszku tej mikstury. W samym Gdańsku możemy znaleźć kilka rodzajów tej wódki, jest to wynik ujawnienia jej receptury, dzięki czemu o różni producenci mogą tworzyć swoje wersje. Osobiście jestem fanem napitku serwowanego przez restaurację Goldwasser. W lokalu tym możecie nie tylko kupić przepyszny trunek, ale też pięknie przyozdobione butelki, co sprawia, że idealnie nadają się na prezent.

Goldwasser

Artystyczne szkło

Bardzo łatwo kupić w Gdańsku pamiątki związane z miastem. Problem polega na tym, że większość z nich więcej czasu spędziło w podróży na trasie Chiny-Polska niż samym grodzie Neptuna. Trudno znaleźć autentyczną perełkę, która będzie nam przypominać wszystkie pozytywne chwile spędzone podczas wakacji. Jeśli szukacie czegoś takiego to koniecznie musicie odwiedzić Galerię Grobla, gdzie znajdziecie prawdziwe cudeńka wykonane w szkle. Cześć z nich przedstawia właśnie elementy charakterystyczne dla architektury miasta np. zabytkowe kamienice. Na osoby, które preferują coś bardziej uniwersalnego czeka biżuteria, wazy i wiele ozdób wykonanych ręcznie w technice fusing. Technika ta polega na odpowiednim zgrzewaniu szkła i daje cudowne efekty. Nie ma więc mowy o żadnej masówce, każdorazowo dostajemy unikalny egzemplarz. Jedyne o co mam do Galerii pretensje to fakt, że choć w ich twórczości pojawiają się krasnale to nigdy nie zostałem poproszony, aby im pozować, a przecież zdecydowanie uwiarygodniłbym ich twórczość.

galeria szkła

Album ze zdjęciami Gdańska

Jeśli za coś lubię chłodne i szare jesienne wieczory to jest to klimat, jaki tworzą przy czytaniu książek. Uwielbiam przykryty kołdrą z herbatą w dłoni oddawać się lekturze. Tym, którzy podczas takich wieczorów chcą powrócić myślami do pobytu w Gdańsku polecam niezwykłe dzieło „Fot. Kosycarz”. Jest to album prezentujący historię miasta poprzez zdjęcia autorstwa Zbigniewa i Macieja Kosycarzów. Ojca i syna, którzy stali się najsłynniejszymi powojennymi fotografami prasowymi w Trójmieście. Z ponad miliona wykonanych przez zdjęć, wybrano 329 aby przedstawić powojenne losy miasta. Ich prace doskonale oddają klimat Gdańska, koncentrując się nie tylko na najważniejszych historycznych wydarzeniach, ale też życiu codziennym mieszkańców.

zdjęcia gdańska Zbigniewa Kosycarza

Słodkie Kamienice

Legendarna fabryka czekolad Bałtyk przygotowała niezwykłą serię słodyczy poświęconą wybranym gdańskim kamienicom. Chodzi konkretnie o budynki: Ogarna 120, Ogarna 6 i Ogarna 76. Jak smakują te architektoniczne frykasy możemy przekonać się robiąc zakupy w sklepie należącym do gdańskiej organizacji turystycznej czyli sklep.visitgdansk.com. Każda kamienica to osobny słodycz, na pewno więc znajdziemy coś dla siebie. Osobiście jestem fanem Ogarnej 6 czyli orzeszków arachidowych w czekoladzie, ale innymi kamienicami oczywiście też nie wzgardzę.

seria czekolad Bałtyk

Mam nadzieję, że udało mi się Was przekonać, że pamiątki z wakacji w Gdańsku nie muszą być nudne i kiczowate. Liczę, że znajdziecie coś dla siebie wśród moich propozycji. Jestem też ciekaw jakie pamiątki z Gdańska Wy polecilibyście turystom odwiedzającym inne polskie miasta.


PS. Jeżeli zgłodnieliście przez te całe zakupy to sprawdźcie proszę, gdzie można wstąpić na kawę lub lunch.


320 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page