top of page

Gdańsk - atrakcje dla dzieci, czyli miejsca do rodzinnego zwiedzania.

Aktualisiert: 16. Feb.

Czy wspominałem Wam już o moim kuzynie z filmu Amelia? Otóż po sukcesie kasowym filmu założył on rodzinę, a właściwie kilka rodzin. W każdym razie od czasu do czasu mam okazję zajmować się moim młodym kuzynostwem. Wydawałoby się, że nic prostszego, wystarczy pojechać z nimi w ciekawe miejsce i wieloma zabytkami i interesującymi atrakcjami i tyle. Nic bardziej mylnego. Nasze pierwsze wyjazdy kończyły się katastrofą. Rzeczy interesujące dla mnie, najczęściej kompletnie ich nie obchodziły, a trasy spacerów wiodły przeważnie od lodziarni do cukierni. Metodą prób i błędów i przy pomocy moich przyjaciół, o których więcej na końcu tego wpisu, udało mi się stworzyć listę "TOP - Gdańsk atrakcje dla dzieci".


Wszystkie poniższe miejsca znajdziesz na tej mapie.

Neptun w Gdańsku

Gdańskie ZOO - świetny pomysł o każdej porze roku

Przed pandemią, to miejsce był odwiedzane przez blisko pół miliona osób rocznie co chyba stanowi najlepszą recenzję, nie wymagającą nawet mojej rekomendacji. Na powierzchni 126 ha spotkać możemy 181 gatunków zwierząt w tym te, które zawsze generują największą ekscytacje jak m.in. lwy, tygrysy czy słonie. Osobiście najbardziej w ogrodzie zoologicznym lubię małpy, zawsze kiedy je odwiedzam, zastanawiam się czy to ja przedrzeźniam je, czy może one mnie? Nie ma też strachu, że Wasze pociechy zbytnio się zmęczą w czasie wizyty. Ogród zoologiczny przemierza kolejka, z której skorzystanie może być atrakcją samą w sobie.


Jeżeli lubisz ogrody zoologiczne to koniecznie musisz się wybrać z dziećmi również do Wrocławia, tutaj więc o atrakcjach z tego pięknego miasta.

pingwiny odpoczywające na wysepce w Gdańskim ZOO

Amber Sky - diabelski młyn nad Motławą

Inaczej mówiąc koło widokowe. Od razu ostrzegam nie jest to atrakcja dla tych, którzy mają lęk wysokości lub kłopoty z błędnikiem. W trakcie 15 minutowej przejażdżki, nie tylko będziecie mogli poczuć dreszczyk adrenaliny, ale przede wszystkim wspólnie z dzieciakami napawać się widokiem Starego Miasta a także…..Amber Stadionu. Jeśli Wasze dzieci nie lubią zwiedzać albo chcecie poznać ciekawe atrakcje Gdańska w tempie ekspresowym, to Amber Sky jest dla Was. Widok na "stare miasto", a właściwie będąc precyzyjnym główne miasto, robi niesamowite wrażenie.

koło widokowe nad brzegiem Motławy w Gdańsku

Park Oliwski - idealne miejsce na rodzinny spacer

Propozycja dla całej rodziny na praktycznie każdą porę roku. Wiosną i latem uwielbiam wpaść tu ze znajomymi na piknik. Zdarza mi się, że zaraz po posiłku utnę sobie drzemkę. Ach jak się słodko śpi, gdy wokół szumią krzewy i ptaszki śpiewają. Jesienią to idealne miejsce, aby podziwiać piękno polskiej przyrody i zorganizować dzieciom praktyczną lekcję o środowisku. Mnóstwo gatunków roślin, wszędzie tak pięknie kolorowo. Tylko trzeba uważać, aby jakiś kasztan nie spadł Ci na głowę. Zimą, w okolicach Bożego Narodzenia możecie tu znaleźć najpiękniejsze w Gdańsku iluminacje świąteczne. Niepowtarzalny klimat tego miejsca sprawia, że to idealne miejsce na rodzinny spacer.

alejki Parku Oliwskiego w Gdańsku

Gdańskie plaże - pozycja obowiązkowa każdego turysty nad Bałtykiem

Będąc w Gdańsku zwłaszcza latem trzeba odwiedzić jedną z naszych plaż. Brzeźno, Jelitkowo czy Stogi? Nieważne, ważne że nic tak nie integruje rodziny jak wspólne z dzieckiem lepienie babek w piasku, a przez starsze dzieci obowiązkowo zamku. Szczególnie lubianym miejscem zabaw dla dzieci jest kawałek plaży, gdzie Potok Oliwski wpada do Zatoki Gdańskiej.

plaża oraz morze w Gdańsku

Rejs statkiem na Hel - morska przygoda dla dzieci i dorosłych

Ahoj przygodo! W grodzie Neptuna nasi podopieczni mogą przejść chrzest na Wilka Morskiego. Dostępnych jest kilka opcji. Trasy do Sopotu czy na Westerplatte, jednak ja szczególnie polecam wypad na Hel. Podróż statkiem w obie strony wraz ze zwiedzaniem zabierze nam jeden dzień. Na półwyspie dodatkową atrakcją, którą koniecznie musicie odwiedzić jest fokarium. Foki to chyba najsłodsze zwierzęta na ziemi i na 100% skradną serca Waszych dzieci. Po atrakcjach związanych z fokarium polecam zwiedzanie latarni morskiej. Wspinanie się na jej szczyt może być trochę męczące, za to widok na zatokę gdańską zapiera dech. Nie można ominąć tej popularnej atrakcji będąc nad polskim morzem.

statki turystyczne nad brzegiem Motławy w Gdańsku

Hewelianum - nowoczesne muzeum w budynku dawnego fortu Góry Gradowej

Czy dzieci lubią się uczyć i czy świat można zwiedzić w kilkadziesiąt minut? W mieście słynnego astronoma i piwowara odpowiedź na oba pytania jest twierdząca. Wasze pociechy przeżyją w Hewelianum wspaniałą przygodę. Czeka na nie wędrówka od wnętrza ziemi poprzez wszystkie kontynenty. Centrum Hewelianum to kilkadziesiąt interaktywnych atrakcji pozwalających im między innymi przeżyć pustynną burzę, poznać proces tworzenia fal a także zbudować….Himalaje. Cała podróż kończy się w Europie, a konkretnie w budce, w której na dzieci czeka najpiękniejsze stwierdzenie świata – Kocham Cię - wypowiedziane w wielu językach. To zdecydowanie jedno z ciekawych miejsc na mapie Gdańskich atrakcji dla dzieci.

widok na muzeum Hewelianum w Gdańsku

Amber Stadion - wiele miejsc przyjaznych dzieciom w jednym miejscu

Nie, nie zapraszam Was na mecz Lechii, mam świadomość że jako przybysze z innych miast niekoniecznie musicie kibicować biało-zielonym. Stadion to jednak nie tylko miejsce zmagań piłkarskich. Znajduje się tu mnóstwo atrakcji, które wywołają uśmiech na twarzy dzieci, ale też dorosłych. Czego tu nie ma. Pasjonaci szybkiej jazdy mogą skorzystać z toru gokartowego. Dzieci, które chcą przeżyć zmagania w Fortnite w świecie realnym na 100% pokochają Zoltar Arenę z jej laserowym paintballem i możliwością rywalizacji do 16 osób. Podejrzewacie, że Wasz syn lub córka ma zacięcie detektywistyczne? W takim razie sprawdźcie jedną z zagadek w ramach Escape Rooms. Uwierzcie mi, to tylko początek atrakcji i ja sam choć bywam tu regularnie - oczywiście z dziećmi kuzyna – nie jestem w stanie spamiętać wszystkiego. Warto wybrać się tu na rodzinny wypad, w każdym wieku można znaleźć coś dla siebie.

bursztynowy stadion w Gdańsku

Ośrodek Kultury Morskiej - interaktywne atrakcje

Jedyne taka placówka w Polsce poświęcona w całości morzu. Nie jest to jednak typowe muzeum takie, w którym jedynie oglądacie eksponaty. O nie, to miejsce kipi zabawą i emocjami i jest bardzo przyjazne dzieciom. Moja ulubiona sala to „Ludzie – Statki – Porty” z ogromnym basenem w którym dzieci mogą urządzić sobie regaty. Są tu dostępne zdalnie sterowane statki, na które czasem jestem sadzany. Czuje się wtedy jak Jack Sparrow. Na tych, którzy od morskich przygód wolą działania na lądzie czeka symulator pracy w porcie. Tu Wasi podopieczni mogą sprawdzić jak ładuje się towary za pomocą wózka widłowego. To nie wszystko, bo na młodych adeptów przygód czeka mi.in. podróż batyskafem w głąb wraku statku. Warto tutaj wstąpić spacerując i podziwiając nabrzeża Motławy.

kamienica, która mieści w sobie Ośrodek Kultury Morskiej

Park Reagana - place zabaw, ścieżki rowerowe i centrum ruchu na świeżym powietrzu

To bardzo popularna atrakcja na świeżym powietrzu, szczególnie w niedzielne dni. W tym parku nadmorskim znajduje się chyba największy na Pomorzu plac zabaw. Lubię tu przychodzić i podczas kiedy dzieci testują kolejne atrakcje i przekrzykują się, która z nich najbardziej przypadła im do gustu, ja mogę spokojnie zabawiać napotkane mamy historiami moich podróży z różnych ciekawych zakątków z całego świata. Spacerując całą rodziną po Parku Reagana można natrafić również na inne ciekawe miejsca, koniecznie znajdźcie czas, aby je odkryć.

zjeżdźalnie i huśtawki w Parku Reagana w Gdańsku

Europejskie Centrum Solidarności (ECS)

Zwiedzając okolice stoczni gdańskiej warto wstąpić do pięknego i nowoczesnego budynku centrum. Znajduje się w nim wiele ekspozycji i odbywają się wydarzenia, które z pewnością mogłyby przypaść do gusty bardziej "starszym dzieciom". Dla moich kuzynów natomiast najlepsze atrakcje to zdecydowanie Wydział Zabaw, czyli przestrzeń pełna zabawy i nauki.

panorama Gdańska z budynkiem Europejskiego Centrum Solidarności w centralnej części zdjęcia

Jeżeli powyższa lista wyczerpuje bardziej Was niż Wasze pociechy to warto poznać jeszcze klasyki zwiedzania w Gdańsku, możecie o nich przeczytać tutaj.


A teraz prawdziwy święty graal każdego rodzica spędzającego turystycznie czas z dziećmi – GRYWALIZACJA! Czyli połączenie zwiedzania z zabawą, zagadkami i zbieraniem punktów. To świetnie buduje zaangażowanie naszych pociech, a jak dołożymy do tego nagrodę w postaci lodów czy gofrów to świetna zabawa gwarantowana.


Wspominałem Wam o moich przyjaciołach, którzy pomogli mi stworzyć powyższą listę. Tak się składa, że przygotowali oni dla Was 4 gotowe zabawy w postaci właśnie grywalizacji w Gdańsku. Zachęcam do sprawdzenia i podzielenia sią Waszymi doświadczeniami.


Na pomoc Alchemikowi – szalona przygoda rozgrywająca się w gdańskim Starym Mieście z Waszymi dziećmi w rolach głównych. Poznajcie Al. C. Hajmera alchemika, który wygrał w karty recepturę eliksiru na nieśmiertelność od jednego z najsłynniejszych mieszkańców Gdańska. Niestety dla niego zapomniał o tym kim jest ten słynny Gdańszczanin, a mikstura pomimo wielu prób nie chce mu wyjść. Tylko z pomocą Waszych pociech jest szansa na odtworzenie receptury.


rysunkowy alchemik tworzący swój eliksir

Przygody Antonio w Gdańsku - czas na podróż w czasie. Antonio to syn włoskiego kupca Lorenzo. Wraz ojcem przybyli do Gdańska na słynny Jarmark Św. Dominika. Niestety oczarowany pięknem Gdańska chłopiec rozdzielił się z tatą i teraz nie może go znaleźć. Oczywiście nie ma na to szans bez pomocy Waszych dzieci. Trasa przebiega wzdłuż Motławy. W trakcie misji będzie okazja poznać słynne gdańskie bramy i gdańskie legendy.


Włosi - ojciec z synem, stojący w bramie

Gra o tron – trasa dla całej rodziny. Historia Gdańska od początku związana była z historią Polski. Tak jak burzliwe były losy naszej ojczyzny tak burzliwe były losy grodu Neptuna. Najbardziej popularne zabytki Gdańska często były świadkami ważnych wydarzeń nie tylko dla naszego kraju, ale również Europy. O tym wszystkim dowiecie się dzięki trasie „Gra o tron”, gdzie spacer po na najsłynniejszych miejscach Starego Miasta, ale nie tylko, został okraszony o opowieści o zmaganiach, które to miasto widziało. Każda z opowieści kończy się dedykowanym jej zadaniem.


dwa anioły nad wejściem

Pan Śmieciuch i utracony skarb

Czas na trasę oddaloną od centrum. Na Wasze dzieci czeka mega wyzwanie, muszą odzyskać największy skarb ludzkości. Co jest tym skarbem? O tym można się przekonać wykonując 19 zadań często wymagających aktywności fizycznej. To co dla mnie jest w tej trasie najfajniejsze, że promuje wśród najmłodszych postawy przyjazne, środowisku tak ważne w dzisiejszych czasach.


rysunkowy człowiek idący po śladach krasnala

On a walk with old Gdansk merchant - anglojęzyczna trasa, idealna na spacer po Gdańsku, przy okazji w poszukując detali ujętych na kamienicach czy bramach. Poznajemy Gdańsk sprzed 370 lat, ówczesne tradycje czy rozwiązania architektoniczne. Idealne rozwiązanie by dziecko poznało i język i odrobinę historii miasta.


mężczyzna przebrany za pirata stoi nad brzegiem Motławy w Gdańsku

Wszystkie powyższe trasy są dostępne w aplikacji guideU na telefonach Apple oraz z systemem Android. Część z nich jest również bezpłatnie dostępna w aplikacji City Guides.

24.567 Ansichten0 Kommentare

Comments


bottom of page